Araç Takip Sistemlerinin Önemi

Araç Takip Sisteminin Önemi

Araç takip sistemlerini kullanan kişilere sunulmuş olan fırsatlara bakacak olursak eğer zamandan büyük tasarruf sağlamak iş yönetiminde gereksiz olan telefonların önüne geçer. Ne olursa olsun yapılış olan kontrollerle büyük yakıt tasarrufu yapıp yakıttan kazanç elde edilmesini sağlamaktadır.

 

İşletmeler için Araç Takip sistemi kullanmanın avantajları

 

Araç takip sistemi, araç sayısı ne olursa olsun bütün sektör şirketlerine sağladığı önemli faydalar nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir sistemdir.
Hızlı gelişen teknoloji ile birlikte, artan rekabet, artan yakıt fiyatları, zamanın en değerli varlık haline gelmesi, her şirketin kaynaklarını çok dikkatli ve doğru yönetmesini gerekli kılmaktadır. Araç takip sistemi, sahadaki araçlarınızın, çocuğunuzun, değer verdiğiniz her şeyin kontrolünüz altında olmasına ve içinizin rahat etmesine olanak sağlamaktadır. Araç takip sistemi sayesinde yakıt tüketiminizi düşürebilir, kazaları azaltabilir, sahadaki gücünüzü verimli yönetebilir, suistimalleri önleyebilir, müşterilerinize daha iyi hizmet verebilir, sektörünüze uygun özel çözümler ile rekabette öne geçebilirsiniz.

 

Araç Takip Sistemi kullanan İşletmeler ne kadar yakıt tasarrufu sağlıyor?

Araç takip sistemi, taşımacılık ve lojistik firmalarına, hem ciddi bir gider kalemi oluşturan yakıt giderlerini düşürmeye hem de filo disiplinini sağlama yoluyla performanslarını ve verimlerini artırmaya yönelik çözümler sağlıyor. Taşımacılık ve lojistik firmaları araçlarını, taşınan yükü ve sahada görev yapan çalışanlarını bulundukları her yerden internet aracılığıyla 7/24 izleyebiliyor. Sistem sayesinde araçların yakıt tüketimi, izlenen rota, yük teslim zamanı takip edilebiliyor. Doğru rotada araç kullanımı, ekonomik sürüş yöntemlerine uyumlu araç kullanımı ve daha az rölanti ile %20’ye varan oranda yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

Araç Takip Sistemi ile evimize aldığımız yiyecekler daha sağlıklı

 

Sıcaklık Takip Sistemi ile soğuk zincirin korunarak, gıdaların tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlanıyor. Sağlığı tehdit eden riskler ürünün üretim aşamasından sevkiyatına, depolanmasına ve satışına kadar devam etmekte. Ürünlerin soğuk hava zinciri kırılmadan satış noktalarına ulaşmasının kontrolü çok kritik. Evimize giren gıdaları güvenle tüketebilmemiz, ürünlerin uygun şartlarda muhafaza ve sevk edilmesinin takibi ile mümkün, bu da ancak her aşamada depolama ve sevk koşullarının kontrolü ile sağlanıyor. Sistem sayesinde insan sağlığını tehdit edecek uygunsuz şartların oluşması önleniyor.

Sistem, hemen her ölçekteki şirketin kolayca sahip olabileceği, sağladığı çok yönlü faydanın yanında, yapılan yatırımın çok küçük kaldığı önemli bir teknolojik imkan sunmaktadır. 

Araç Takip Sistemi kullanarak çevrenizi koruyun

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gün geçtikçe tehlikeli boyutlarda. Bireysel ve kurumsal olarak karbon salınımını azaltmak için gereken sorumluluğu almamız gerekiyor. Fazla yakıt tüketimi ile doğaya karbondioksit salınımına neden oluyoruz. Araç Takip Sistemi ile trafikteki araçların ekonomik sürüş takibi, rölanti süresi, sürücü performans kontrolü, güvenli sürüş takibi düzeyi ölçülüyor ve karbon salınımını azaltma konusunda önemli katkılar sağlıyor.

Ahd İp Kamera Tercihleri

AHD Kamera Sistemleri ve IP Kamera Sistemleri için Seçim Yardımı

 

Öncelikle sorunun cevabını değiştiren faktörler şu şekildedir :

 

1-Kameranın kullanılacağı alan ve bütçe çok önemlidir.

Örneğin küçük bir işletmeniz var ve sadece müşteri gelmiş, kim gelmiş, ne almış, kör noktalarda kötü niyetli davranıp cebine bir şey atmış mı? Gibi sadece küçük amaçlar için ve küçük alanlarda kullanılacaksa AHD kamera seçilebilir. Çünkü bu isteklerinizin hepsine çok net ve sorunsuz şekilde cevap verir. Ama müşteri geldi, elin bir poşet var ve poşet üzerinde yazan yazıyı da okumak istediniz ya da kameraya uzak noktada rafta bulunan çikolatalardan bir tane mi iki tane mi aldı gibi küçük ayrıntıları seçmek isterseniz kesinlikle ip kamera tercih etmelisiniz.

 

2-Bütçenize göre size en faydalı olan kamera değişecektir.

IP Kamera Sistemi mi yoksa AHD Kamera Sistemi mi sorusu, şuna benzer, araba alacağım param var, Renault mu? Yoksa Mercedes mi? Burada herkes Mercedes der öyle değil mi?

Kamera sistemlerinde de herkesin bildiği üzere en iyisi IP Kamera sistemleridir. Fakat işin diğer boyutu Mercedes örneğinde olduğu gibi fiyatı da çok önemli. IP kameralar AHD kameralara göre yarı yarıya maliyeti fazla çıkmaktadır. Görüntü ve kalite güzel, işlevsellik çok iyi fakat fiyat diğerine göre biraz daha yüksek, yaklaşık iki katı kadar fazla bütçe ayırmanız gerekiyor.

 

3-Güvenlik kamerasından beklentiniz nedir? Kasanıza giren paranın kaç tl mi olduğunu kayıt altına almak istiyorsunuz? Paranın üzerindeki seri numarasını mı okumak istiyorsunuz? Yoksa sadece parayı kimin verdini görüp diğer ayrıntılar önemli değil mi diyorsunuz?

Küçük nesne ve küçük ayrıntılar görmek isterseniz kesinlikle IP Kamera Sistemlerini tercih etmelisiniz. IP kamera ile en küçük ayrıntıları dahi çok net şekilde görebilirsiniz. Tabi bu söylediklerim markalı ürünler için geçerlidir. Noname yani markasız üzerine etiket basılan ürünler için asla geçerli değildir.

 

4-Kamera kayıt sistemi olan DVR ya da NVR cihazını koyacağımız yer ile kameranın konulacağı yerin arasında ne kadar mesafe var?

Burası çok önemli, öncelikle IP kamera sistemi ile ahd kamera sisteminin alt yapıları yani kablolama sistemleri birbirinden çok farklıdır. AHD kamera sistemlerinde her kamera için kayıt cihazına tek kablo çekilmesi gerekmektedir. Çünkü AHD kameralar analog mantığı ile çalışır, tek kablo tek sinyal, fakat IP kameralar tek kameradan onlarca görüntü iletebilir. IP kamera teknolojisinde çünkü görüntü sinyali değil karşı tarafa data gönderilir. Bir nevi ağınıza bilgisayar bağlamak gibi düşünün, bir modeminiz var ve 50 metre ileride 12 tane bilgisayarınızın olduğu bir ofis var. Modemi çıkışından tek bir kablo çekip elli metre ilerideki ofise uzattınız ve ucuna bir 16 portlu Switch koydunuz, buradaki 12 bilgisayarınızda tek kablo üzerinden modeminize bağlanmış ve internete çıkmış oldu değil mi?

 

İşte IP kamera da aynı bu şekilde çalışmaktadır. AHD kameraların aksine her kameranın bir IP Numarası yani kimliği vardır, bir ara yüzü vardır ve bu sayede istediği cihaza programlanabilir ve datasını paylaşabilir.

Şimdi aynı senaryoyu AHD Kamera sistemi için düşünelim?

50metre ilerideki ofise 12 tane kamera takacağız, nasıl takarız? 12 kamera içinde tek başına ayrı şekilde 12 kablo çekmeliyiz ve  giriş yapmalıyız.

Bu senaryo da siz olsanız IP Kamera Sistemi mi? Yoksa AHD kamera Sistemi mi? Tercih ederdiniz… Cevap basit.

Ahd Kamera

AHD kamera, analog CCTV altyapısını kullanarak 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü elde edilebilen gelişmiş bir teknolojidir. 2014 yılı sonlarında duyurulan AHD teknolojisi, koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin, AHD-DVR dijital kayıt cihazı tarafında işlenmesi esasına göre çalışmaktadır. AHD kamera teknolojisi geleneksel analog güvenlik sistemleri ile aynı altyapıyı kullanmakta olup HD kalitesinde yüksek çözünürlükte görüntü vermesi ve ekonomik bir sistem olmasından ötürü müşterilerin tercih sebepleri arasındadır.
AHD kamera sisteminin stabil çalışmasının yanı sıra diğer bir avantajı da, mevcut CCTV analog kamera sisteminizin kablolamasını değiştirmeden mevcut kameralarınızı AHD kameralarla, mevcut DVR kayıt cihazının da AHD-DVR kayıt cihazı ile değiştirmesi yeterlidir. Bu nedenle mevcut güvenlik sisteminizin AHD teknolojisine geçirilmesi oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir.

 

 

Poe Kamera Nedir

Güvenlik kameraları için farklı seçenekleri araştırıyorsanız, ethernet üzerinden güç veya PoE'yi duymuşsunuzdur. Bu bağlantı yöntemi, güvenlik kameralarını birbirine bağlamak ve güçlendirmek için uygun, kolay ve güvenilir bir yoldur. İşte PoE kameraları hakkında bilmeniz gerekenler!

PoE Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ethernet üzerinden güç sağlayan güvenlik kameraları, ağ ve elektrik için tek kablo kullanır. Çoğu güvenlik kamerasının, çalışması için hem bir güç bağlantısı hem de ana video ağına bağlanan bir kablo gerekir. PoE bunu ortadan kaldırarak kameranın gücünü sadece ethernet kablosundan almasını sağlar.

Neden PoE kamera kullanmalıyım?

PoE güvenlik kameralarını tercih etmenin temel nedeni, maliyetin yanı sıra kolay kurulumdur. Kamerayı herhangi bir ek kabloya bağlamanıza gerek yoktur; Cat5E veya Cat6 kablosunu takmanız yeterlidir. Bu sadelik, kurulumun daha kolay ve daha az masraflı olmasını sağlar, ayrıca gerektiğinde değiştirme için sadece bir kablo vardır.
PoE kameralar, normal kameralardan çok daha fazla esnekliğe sahip IP kamera kullanımı sağlar, çünkü güç kablosunun olmaması, ethernet kablosunu neredeyse her yere çekebilmenize ve gerektiğinde kolayca yeniden konumlandırılmasına olanak tanır. PoE kameraları, Basit Ağ Yönetim Protokolü (SMNP) aracılığıyla kolayca kontrol edilebilir.

PoE kamera güvenli mi?

Modern PoE kameraları ve ağları, akım dalgalanması ve yanlış kurulumdan kaynaklanan koruma karşı yapısal koruma sunar. Ayrıca tüm PoE cihazları genellikle tek bir merkezi PoE anahtarına bağlı olduğu için, sistem ağ sorunları yaşarsa, tüm IP kameralara aynı anda gücü kesebilir.

PoE ile sisteme gelen güç merkezi bir kaynak tarafından dağıtılır. Ayrıca, PoE sistemlerini kesintiye uğramaması için bir güç kaynağı ile yedeklemek de mümkündür.

Kamera PoE desteği yoksa?

Çoğu PoE cihazı, genel PoE kablosunun sağlayabileceği 30 watt güç kullanır. Ancak, kameralar daha gelişmiş hale geldikçe veya daha yetenekli PTZ kameraları kullanıyorsanız, daha fazla güce ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda, güç kaynağına bağlanan ve ethernet kablosu üzerinden ekstra güç sağlayan bir PoE enjektörü kullanmanız gerekebilir. PoE enjektörleri, güç sağlamayan cihazlara ve ağlara PoE özelliği eklemenize bile izin verebilir.

İletişim Bilgileri

  • Telefon : 0 (262) 331-5665

  • Email: info@sedense.com.tr

  • Adres: Sanayi Mah. D130 Karayolu Cad. No:117 İzmit / KOCAELİ